A-semptomatik hasta

COVID-19 virüsünü taşıdığı halde bunu bilmeyen, hiç belirti göstermeyen ya da hastalıkla ilgili, kuru öksürük ve ateş başta olmak üzere saptanan yaygın semptomları göstermeyen hasta grubu. Aslında bunlar “hasta” değil, virüs salgılarında bulunuyor ama organlarına yerleşemiyor.  Testleri pozitif çıksa da hasta olarak sayılmıyorlar, hasta olarak sayılmadıkları için de kendilerini karantina kapsamında hissetmeyip sosyal yaşamına devam ediyorlar. Süper taşıyıcılar.

Bazı kılavuzlarda hastalık tanısı alanlardan, belirtilerin ortadan kalkması durumunda da “a-semptomatikler” olarak söz edildiği görülmektedir. Yine de yaygın olarak, hastalığı ayakta geçiren ya da hafif atlatanlar için kullanılır.  Kendine özgü semptomlar gösterenler de bu gruba dahildir.  Çin’de ilk kez 6 Mayıs 2020’de a-semptomatik hasta sayısı 1500 civarı olarak açıklanmıştı. Newyorklu haber kaynaklarına göre ise pozitif vakaların %50’si a-semptomatik olarak kaydedilmiştir. Sayısı ve oranı akşamdan akşama ve “hocam”dan “hocam”a değişmektedir. 

Ne olacak bu a-semptomatiklerin hali peki? Bazı araştırmalar uzun vadede nörolojik etkiler yapabileceğini iddia etmektedir. Bu da ürkütücüdür elbette ama yine de birçok kişi şüphesiz içinden “korona olursam a-semptomatiğinden olayım”, “gelsin geçsin farkına bile varmayayım”, “doktorlar ‘siz antikor geliştirmişsiniz, hastalığı atlatmışsınız’ desinler” diye geçirmektedir. Herkes potansiyel a-semptomatiktir.  Hayâlet taşıyıcı. Sinsi bulaştırıcı. Riyakâr enfekte. Süper taşıyıcı. Poker face.