Biz bize yeteriz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Biz bize yeteriz Türkiyem” sloganıyla, 1 Nisan 2020’de yedi aylık maaşını vererek başlattığı “milli dayanışma”  bağış kampanyası. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli kampanyaya beş maaşıyla katılmıştır. Kampanya çağrısı için cep telefonlarına kısa mesajla, bağış hesap numaraları IBAN olarak bildirildiğinden vatandaşlar arasında “biz yardım beklerken devlet IBAN” attı şakalarının yapılmasına neden oldu. 

Sohbet esnasında kullanıldığında, zaman zaman “neymiş bu öz kaynaklar? neredeymiş vergiler? Şuraya da fedakar ağaçlar mı çiziyoruz? Para etmediğinde de kesiyoruz?” sorularıyla karşılaşılmasına sebebiyet veren temenni, yerine göre emir.  Örtük bir milli, beraberlik söylemi, analojisi; kasanın neden buharlaştığı sorgusunun önünü kapattığı da söylenebilir. 

Israrcı bir kampanyadır. Telefonuma gönderilen SMS ile kendini her gün hatırlatmıştır. Çok tartışılan konulardan biri haline gelmiştir. Kamu kurumu çalışanlarından zorla bağış yapması istendiği bile söylenmiştir. Kampanya henüz sonuçlanmadı ama şu ana dek epey miktar para toplandığı açıklandı. Fakat, toplanan bu bağışların nasıl değerlendirildiği tam bir muamma.