COVID-19

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır. (Kaynak: Sağlık Bakanlığı)

Koronavirüsler insanlar arasında hastalık yapabilen, bazı hayvan türlerinde (kedi, deve, yarasa) tespit edilebilen geniş bir virus ailesidir. Hayvanlar arasında dolaşan Coronaviruslar zaman içinde değişim göstererek insana bulaşma yeteneği kazanabilirler ve böylelikle insan olguları görülmeye başlar. Ancak bu virusların insanlar açısından tehdit oluşturması, insandan insana bulaşma yeteneği kazanmalarından sonra söz konusu olur. 2019-nCoV, Wuhan şehrinde canlı hayvan marketini ziyaret edenlerde ortaya çıkmış, insandan insana bulaşma yeteneği de kazanmış olan bir virustur. (Kaynak: TTB)

Elon Musk’ın yeni çocuğunun ismi gibi. Bir dönemi simgeleyecek kelime. Korona mı COVID-19 mu? Bourdieucu kültürel sermayeye göre cümle içi söyleme şekli değişiklik arz edecek

COVID-19 insanlığın el birliğiyle ve üstüne çok emek vererek yarattığı bir salgındır. “İnsana yaraşır bir yaşam kuramadığımız ve ötesinde, istemediğimiz içindir.” Biz insanca yaşamak istemedik, biz aynı gezegen aynı gemide olduğumuzu hatırlamak istemedik, ‘’her koyun kendi bacağından asılır’’ düzenini tercih ettik. Hep kendimize baktık. Başkasında kınadığımız şey, elimize geçen ilk fırsatta bizim huyumuza dönüştü. Ötelerde bir yerlerde zulüm gören insanları hiç umursamadık, en fazla sosyal medyada rahat koltuklarımızda, onlarla ilgili birkaç duygusal rt ve beğeni aldırıcı şeyler yazıp çizip surduk. Bunu ötesinde bir şey yapmadık.