Sosyal mesafe

Virüsten korunma için önerilen en elzem önemlerden biri.

Türkiye’de ilk hasta görülmeden önce, yurtdışı gezisinden dönen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sordurulan bir soru üzerine “Diyanet İşleri Başkanımızla görüştüm, bu dönemde kucaklaşmaya sarılmaya ara verelim, sosyal mesafemize dikkat edelim” yanıtı ile hayatımıza giren tabir. Prof. Dr. Melek Göregenli tarafından “fiziki mesafe” olarak düzeltilmesine karşın derhal dile yerleşen, ancak mesafenin ölçüsü konusunda yaşanan belirsizlik nedeniyle uygulama farkları gösteren birbirine yanaşmama hali. Bkz. 3 feet 

Sosyal mesafe, toplumun farklı kesimleri arasında ırk, dil, din, cinsiyet, gelir, eğitim, vatandaşlık, siyasi görüş, engellilik, fiziksel görünüm ve yaşam biçimi gibi unsurlar nedeniyle ilişki kurmanın sınırlı olmasını, bu kesimlerin birbirlerinden aynı zamanda mekânsal ve fiziksel olarak ayrı durmasını da tanımlar.

Dünya Sağlık Örgütü’nün ve küresel sermayenin fiziksel mesafe yerine kasten dünyanın zihnine kazıdığı bir kripto terimdir. Tıpkı mahalle baskısı sözü gibi herkesin kısa sürede diline dolanması, toplumsal algının medya üzerinden nasıl kolayca yönlendirildiğini göstermektedir. 

Birbirine çok yakın insanları bile bir metrelik mesafeye konuşlayan yalıtım sistemi. Ben bu mesafeyi korona salgınından önce de biliyordum, eşim doğum yaptığında annem bana uygulamış, eşim mikrop kapar diye öpmeme izin vermemişti. Elbette çok gülmüştük. Salgın sırasında pek gülemedik.

Neredeyse ikinci yeni şiirine konu olacak bir COVID-19 önlemi. Birbirimize yakınız ama bir o kadar uzağız poetiği.