Yarasa

Her şeyin yenilebildiği Çin’de çorbasının oldukça lezzetli olduğu söylenen, koronayı insanlara yaymakla suçlanan, kuşa benzeyen ama kuş olmayan bir memeli türü. 

Chiroptera takımı üyesi memeli hayvanların genel ismi. Kutuplar hariç tüm dünyada yaygındırlar. Gerçek anlamıyla uçma yeteneğine sahip tek memeli grubudur. Çoğunlukla gececildirler. Çoğu böcekler ya da meyvelerle beslenirse de balık, memeliler, kan ya da polenle beslenen türler de vardır. Çoğunun ekolokasyon, yani sesle yön bulma, yeteneği vardır. Dünyanın pek çok bölgesinde yarasalar, özellikle meyve yarasaları insanlar tarafından avlanarak yenir. Batı ve Orta Afrika, Madagaskar, Doğu Asya ve Okyanusya adalarında yarasa eti tüketilir. Bazı Okyanusya adalarında yaşayan tek memeli hayvanlar yarasalardır. Bazı insan grupları içinse en ulaşabilir protein kaynaklarındandır. Madagaskar’da yapılan bir çalışmaya göre yarasalarında dahil olduğu vahşi hayvan etinin bölge halkının diyetinden çıkarılması durumunda çocukluk anemisinin %29 oranında artması beklenebilirmiş. 

Yarasalar pek çok virüs ve hastalık yapıcı ajana konaklık yaparlar, bağışıklık sistemleri bu virüslerden onları koruyabilecek şekilde evrilmiştir ancak diğer hayvanlarla temasları halinde bu virüslerin onlara geçirme ve salgın hastalıklara yol açma riski vardır. 

SARS-CoV-2’nin de yarasalardan insanlara taşınmış bir virüs olma ihtimali oldukça yüksektir. Wuhan Viroloji Enstitüsü bir nalburnlu yarasa türü olan Rhinolophus affinis’ten izole edilen bir koronavirüsün genomunun SARS-CoV-2 genomu ile %96 oranında uyuştuğunu göstermiştir. Ancak bu yüzde dörtlük fark, elli yıllık bir virüs evrimine tekabül etmektedir. Bu da yarasalar ile insanlar arasında virüsün taşınmasına bir başka türün aracılık ettiği tezini güçlendirmektedir. Ancak bu aracı türün ne olduğu henüz tespit edilememiştir.